همه چیز دز مورد لیونل مسی

همه چیز دز مورد لیونل مسی

همه چیز دز مورد لیونل مسی

اوایل زندگی

مسی در روزاریو،  سانتافه به دنیا آمد. پدرش خورخه هوراکیو مسی، کارگر کارخانه بود و مادرش سلیا ماریا کوچیتینی٬ یک نظافتچی نیمه وقت بود. اصلیت والدین مسی ایتالیایی است و به شهر آنکونا باز می گردد. جد او،  آنجلو مسی در سال ۱۸۸۳ به آرژانتین مهاجرت کرده است. او از پنج سالگی فوتبال خودش را در تیم گراندولی آغاز کرد؛ تیمی که پدرش در آن زمان مربیش بود. او در سال ۱۹۹۵ به نیوولز اولد بویز  رفت تیمی که در همان شهر روزاریو قرار داشت.در سن ۱۱ سالگی تشخیص داده شد که او با کمبود هورمون رشد مواجه است. ریور پلاته به پیشرفت مسی علاقه نشان داد اما پول کافی برای پرداخت هزینه های درمان بیماری مسی که ۹۰۰ دلار در ماه بود، نداشت.کارلس رکساچ، مدیر ورزشی وقت باشگاه بارسلونا، توسط بستگان مسی در لیدا و کاتالونیا، از استعداد او آگاه شده بود و مسی و پدرش آماده برای ترتیب دادن مذاکره با او بودند.رکساچ، بدون کاغذی در دست، پیشنهاد قرارداد مسی را بر روی دستمال کاغذی نوشت. بارسلونا پیشنهاد برای پرداخت هزینه های درمانی را پذیرفت به شرط آنکه مسی حاضر به نقل مکان به اسپانیا باشد. مسی و پدرش به بارسلون نقل مکان کردند، جایی که او در آکادمی جوانان باشگاه ثبت نام کرد.

تیم های باشگاهی

بارسلونا

بعد از حضور مسی در بارسلونا سایت فیفا بعد از بازیهای درخشان او وی را به عنوان تکنیکی ترین بازیکن تاریخ فوتبال و همچنین جادوگر توپ و زمین نامیدند. بازیکنی که بر اساس آمارها او را مغز متفکر فوتبال مینامند و بسیاری از کارشناسان میگویند وی قادر است در مصاف با پنج بازیکن اطرافش بهترین تصمیم برای عبور از آنهارا بگیرد. آمارهایی که بسیاری از بازیکنان هم دوره او چون کاکا و کریستیانو رونالدو از دستیابی به آن بازماندند مسی اولین بازی رسمیش را در ترکیب اصلی بارسلونا در ۱۶ نوامبر ۲۰۰۳ زمانی که ۱۶ سال و ۱۴۵ روز داشت در دیداری دوستانه مقابل پورتو انجام داد. کمتر از یک سال بعد، در ۱۶ اکتبر ۲۰۰۴،فرانک ریکارد، مسی را در بازی مقابل اسپانیول به میدان فرستاد تا اولین بازیش را در لالیگا انجام دهد (در حالی که ۱۷ سال و ۱۱۴ روز سن داشت). او تاکنون سومین بازیکن جوان بارسا است که در لالیگا بازی کرده است. جوانترین بازیکنی که در لیگ برای باشگاه به میدان رفته است بویان کرکیچ است که این رکورد را در سپتامبر ۲۰۰۷ به دست آورد. وقتی لیونل اولین گل خود را برای باشگاه در برابر آلباسته در تاریخ ۱ مه ۲۰۰۵ به ثمر رساند، تنها ۱۷ سال و ده ماه و هفت روز سن داشت و همین هم باعث شد که جوانترین گلزن تاریخ بارسلونا در لالیگا شود. البته تا زمانی که کرکیچ با گل زدن روی پاس گل مسی در سال ۲۰۰۷ این رکورد را شکست.مسی در مورد سرمربی سابقش، فرانک رایکارد،  گفته است

مسی شش گل در هفده بازی لیگ زد و یک گل هم در لیگ قهرمانان در شش مسابقه به ثمر رساند. فصل بازی او قبل از موعد مقرر در ۷ مارس ۲۰۰۶ به پایان رسید؛ چون که در دیدار مقابل چلسی در مرحله دوم لیگ قهرمانان دچار پارگی عضله در پای دومش شد و مصدوم شد.و بارسلونا در پایان با رایکارد قهرمان اسپانیا و اروپا شد.

فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷

مسی چند لحظه قبل از گل زدن مقابلختافه

در فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۷، مسی با زدن ۱۴ گل در ۲۶ بازی جایگاه خود را به عنوان یک بازیکن کلیدی تثبیت کرد. در ۱۲ نوامبر، مسی در بازی مقابل ساراگوسا از ناحیه استخوان پا دچار مصدومیت گشت که منجر به دوری ۳ ماهه وی از فوتبال شد.[ پس از پایان مصدومیت، مسی در روز ۱۱ فوریه در مقابل ریسینگ سانتاندر در نیمهٔ دوم به زمین آمد. در ۱۱ مارس، مسی با آمادگی کامل در ال کلاسیکو ظاهر شد و موفق هت تریک شد تا تساوی ۳-۳ را برای بارسای ۱۰ نفره به ارمغان بیاورد.با این بازی، بعد از ایوان زامورانو (برای رئال مادرید در فصل ۱۹۹۴-۱۹۹۵)، وی اولین بازیکنی بود که در ال کلاسیکو هت تریک کند. او تا انتهای فصل گل های بیشتری زد که ۱۱ تا از ۱۴ گل فصل وی در ۱۳ بازی آخر به ثمر رسیدند.

مسی در این فصل توانست خاطره بعضی گل های مخصوص مارادونا را زنده کند.

فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸

 

مسی در ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۷ مقابل سویا در نیوکمپ

فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹

فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

فصل ۲۰۱۰-۲۰۱۱

در ۲۱ اوت، مسی در اولین بازیش در فصل در مقابل سویا در سوپرکاپ اسپانیا که با حساب ۴-۰ به سود یارسا به پایان رسید هت تریک کرد و باعث آن شد که تیمش فاتح اولین جامش در فصل شود با این که بازی رفت را ۳-۱ باخته بود. او هم چنین در روز ۲۹ اوت ۲۰۱۰ لیگ را با گل مقابل ریسینگ سانتاندر در تنها بعد از سه دقیقه از شروع بازی آغاز کرد. او سپس در لیگ قهرمانان نمایش خوبی داشت و مقابل پاناتینایکو در بازی ای که ۵-۱ به سود بارسلونا شده بود دو گل و دو پاس گل بدهد.

فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲

او توانست در دیدار سوپرکاپ اسپانیا مقابل رئال مادرید در دو دیدار رفت و برگشت سه گل و دو پاس گل بدهد تا تیمش در مجموع ۵-۴ پیروز شود.

سابقه ملی

در ژوئن ۲۰۰۴، او به تیم ملی زیر ۲۰ ساله های آرژانتین برای دیداری دوستانه مقابل پاراگوئه دعوت شد. او در سال ۲۰۰۵ یکی از اعضای تیم ملی جوانان آرژانتین در جام جهانی جوانان بود که در هلند قهرمان آن مسابقات شده بودند. او در آن مسابقات بهترین بازیکن و هم چنین بهترین گلزن آن مسابقات شد.

مسی اولین بازی خودش را در رده بزرگسالان مقابل مجارستان موقعی که ۱۸ سال داشت در ۱۷ اوت ۲۰۰۵ انجام داد. او در دقیقه ۶۳ به زمین بازی آمد ولی داور بازی،  مارکوس مرک او را در دقیقه ۶۵ به خاطر ضربه زدن به مدافع مجارستان،   ویلموش وانکزاک از زمین بازی اخراج کرد. هر چند مدافع مجارستان پیراهن مسی را می کشید. این تصمیم بحث برانگیز بود و مارادونا حتی ادعا کرد که این تصمیم داور از پیش برنامه ریزی شده بود. مسی دوباره در روز ۳ سپتامبر در بازی با پاراگوئه در مقدماتی جام جهانی که  آرژانتین در آن دیدار حریفش را ۱-۰ از پیش رو برداشته بود در تیم حاضر شد و پیش از این بازی گفت:

« مدت حضورم در بازی اول بسیار کوتاه بود، این بازی دوباره برای من بازی اول است.  »

او سپس اولین بازی خود را برای آرژانتین در برابر پرو انجام داد. پس از بازی پکرمن، مسی را همانند “جواهر” توصیف کرد.

جام جهانی ۲۰۰۶

کوپا آمریکا ۲۰۰۷

 

مسی در کوپا آمریکا ۲۰۰۷

مسی اولین بازیش را در کوپا آمریکا در سال ۲۰۰۷ را در مقابل ایالات متحده آمریکا انجام داد، در بازی ای که آرژانتین با نتیجهٔ ۴-۱ بر حریفش چیره شد. در آن بازی، مسی توانایی های خود را در نقش بازی ساز نشان داد؛ او گلی را برای هرنان کرسپو ساخت و نیز چندین شوت در چارچوب زد. ته وز در دقیقهٔ ۷۹ به بازی آمد و جای مسی را در زمین بازی گرفت و چند دقیقه بعد او موفق به گلزنی شد.

المپیک تابستانی ۲۰۰۸

 

مسی در مرحله نیمه پایانی در دیدار مقابل برزیل،  المپیک ۲۰۰۸

مسی از حضور در بازی های آرژانتین در المپیک تابستانی ۲۰۰۸ محروم شده بود. بارسلونا با گفتگو با مربی تازه منصوب شده، جوزپ گواردیولا، اجازه داد که او بتواند تیم کشورش در المپیک همراهی کند او به آرژانتین ملحق شد و توانست گل اول بازی با ساحل عاج را که در نهایت با حساب ۲-۱ به سود آرژانتین به پایان رسید را به ثمر برساند. او در بازی با هلند هم گل اول را به ثمر رساند و پاس گل دوم را هم به آنخل دی ماریا داد. آن بازی نیز در نهایت در وقت اضافه ۲-۱ به سود آرژانتین به پایان رسید.مسی بازهم در مرحله نیمه نهایی بهترین بازیکن میدان بود و در دیدار مقابل برزیل در همین مرحله آرژانتین سه بر صفر برنده شد تا به دیدار پایانی راه یابد. مسی باز در دیدار پایانی لبا دادن پاس گل به دی ماریا باعث شد که تیمش در دیدار فینال ۱-۰ بازی را از نیجریه ببرد و تیم قهرمان فوتبال المپیک شود.

مسی کمتر از یک ستاره در مسابقات کوپا آمریکا ۲۰۱۱ حاضر شده بود. او در این مسابقات برای تیم ملی آرژانتین هیچ گلی به ثمر نرساند و فقط دو شوت در چارچوب داشت.

مسی در سال ۲۰۰۹

بیرون از زمین فوتبال

زندگی شخصی

نیکوکاری ها

حضور در رسانه ها و تبلیغات

عکس او به شکلی برجسته بر روی جلد فوتبال تکاملی حرفه ای ۲۰۰۹، فوتبال تکاملی حرفه ای ۲۰۱۰ و فوتبال تکاملی حرفه ای ۲۰۱۱ حضور داشته است؛ وی قرار است به زودی عکسش به همراه کریستیانو رونالدو بر روی جلد فوتبال تکاملی حرفه ای ۲۰۱۲ باشد.

 

 

پاسخی بگذارید

*

2 × سه =